środa od godz. 16.00 do godz. 17.00
piątek od godz. 16.00 do godz. 17.00

od października do kwietnia od godz. 15.30 do godz. 16.00

Podstawowe wiadomości dotyczące Chrztu dziecka

1. Należy przynieść akt urodzenia dziecka (oryginał).
    2. Jeśli dziecko nie jest z Parafii w Dychowie, potrzebne jest zezwolenie na chrzest z Parafii aktualnego zamieszkania dziecka.
    3. Należy podać dokładne dane rodziców i chrzestnych: imię i nazwisko, wiek, dokładny adres.
    4. Od rodziców chrzestnych bezwzględnie wymagane jest zaświadczenie przyjętego Sakramentu Bierzmowania oraz zaświadczenie, że są osobami wierzącymi i praktykującymi (zaświadczenie takie wystawia Parafia, w której dany chrzestny obecnie mieszka). Chrzestnym nie może być osoba żyjąca w związku cywilnym, czy konkubinacie.
    5. Kartki do spowiedzi przed Chrztem św. rodzice i chrzestni otrzymują w kancelarii pod warunkiem, że nie istnieją przeszkody uniemożliwiające przystąpienie do Sakramentu Pokuty (np. związek w konkubinacie).
    6. Na Mszę św. z Chrztem przychodzimy co najmniej 15 min. przed rozpoczęciem.
    7. Wszystkie skompletowane zaświadczenia od chrzestnych i rodziców oddaje się na nauce lub w dniu Chrztu przed Mszą św.

Podstawowe wiadomości dotyczące zawarcia związku małżeńskiego

Przed zawarciem związku należy dostarczyć następujące dokumenty:

1. Świadectwo Chrztu do ślubu (z informacją o przyjętym sakramencie bierzmowania i I Komunii św.) wystawione nie później niż przed pół rokiem.
    2. Jeśli żaden z narzeczonych nie jest z parafii Dychów należy także dostarczyć pozwolenie na ślub z jednej z parafii, w których mieszkają narzeczeni.
    3. Zaświadczenie ukończonego kursu przedmałżeńskiego.
    4. Ostatnie świadectwo religii.
    5. Dowód osobisty.
    6. Zaświadczenie z USC stwierdzające brak przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego (ważne 3 miesiące!). W przypadku wdowców – metryka śmierci współmałżonka.
    7. Narzeczeni zgłaszają się na pierwsze spotkanie razem do Kancelarii najpóźniej 3 miesiące przed datą zawarcia związku małżeńskiego.

Sakrament Namaszczenia Chorych

1. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzamy w pierwszą sobotę miesiąca – w nagłych przypadkach w każdym innym czasie.
    2. Po zgłoszeniu chorego, należy określić jego stan zdrowia (zwłaszcza, czy jest on w stanie przyjąć Komunię św.).
    3. W domu chorego należy przygotować: stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, na stole: kropidło, woda święcona, szklanka z wodą i talerzyk z watą. Wszyscy obecni biorą udział w modlitwie.

Pogrzeb katolicki

Należy dostarczyć następujące dokumenty:

1. Pogrzeb zgłaszamy w parafii zamieszkania zmarłego.
    2. Akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.
    3. Zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych przed śmiercią, np. od kapelana szpitala.
    4. Pozwolenie na urządzenie pogrzebu z parafii, gdzie zmarły zamieszkiwał.
    5. Zaświadczenie z zakładu pogrzebowego informujące o godzinie pochówku.
    6. W dniu pogrzebu sprawowana jest Msza św. na cmentarzu podczas której zbierana jest taca na Mszę św. w 30 dniu po pogrzebie (przed Mszą św. jest możliwość skorzystania z sakramentu Pokuty).

Pamiętajmy, że najlepszym darem dla zmarłego jest pełne uczestnictwo we Mszy św.