Historia parafii i kościołów

Kościół parafialny w Dychowie

• 16 marca 1990 r. rozpoczęcie budowy kościoła.
  • 1 lipca 1990 ks. bp Józef Michalik wmurował kamień węgielny.
  • 1992 r. mury nowobudującej się świątyni nawiedza obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.
  • W 1993 r. zamknięto budowę w stanie surowym i odprawiono Pasterkę Bożonarodzeniową.
  • 25 stycznia 1995 r. ustanowiono parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Dychowie.
  • 25 czerwca 1995 r. ks. bp. Adam Dyczkowski poświęcił kościół parafialny.
  • We wrześniu 1995 r. do parafii zostaje włączona miejscowość Brzózka (dotąd miejscowość należała do parafii św. Jadwigi w Krośnie).
  • 3 czerwca 1996 r. parafię nawiedza figura Matki Bożej z Fatimy.
  • W sierpniu 1996 r. rozpoczęto budowę plebani w Dychowie.
  • W 1997 r. kościele parafialnym położono posadzkę, zbudowano ołtarze, konfesjonały, wyposażono kościół w Drogę Krzyżową, obrazy, sztandary i wszelkie paramenty liturgiczne potrzebne do sprawowania kultu Bożego, wykonano ławki, meble do zakrystii, położono polbruk i ogrodzono plac kościelny. Sprowadzono do parafii relikwie św. Faustyny – Apostołki Miłosierdzia Bożego, a z okazji Jubileuszu 2000-lecia narodzin Jezusa Chrystusa zbudowano dzwonnicę i zainstalowano trzy dzwony.
  • W 2002 r. parafię nawiedzają relikwie Pięciu Braci Międzyrzeckich.
  • 11.09.2008 r. nastąpiła zmiana proboszcza. Na miejsce ks. Stanisława Karlińskiego przyszedł ks. Marek Kowal

Kościół filialny w Bronkowie

• Do 1997 r. Msze św. i nabożeństwa były odprawiane w domu, który był zaadaptowany na kaplicę.
  • W czerwcu 1997 r. dom rozebrano i na jego miejscu zaczęto budowę kościoła.
  • W grudniu 1997 r. kościół był wybudowany w stanie surowym, co pozwoliło odprawić pasterkę Bożonarodzeniową.
  • Wiosną 1998 r. przystąpiono do dalszych prac wewnątrz świątyni. Prace trwały do wiosny 1999 r.
  • 10 i 11 kwietnia parafia w Dychowie przeżywała wizytację kanoniczną.
  • Na zakończenie wizytacji ks. bp Edward Dajczak dokonał poświęcenia kościoła w Bronkowie. Kościół jest jednonawowy, zbudowany z cegły, pokryty dachówką.

Kościół filialny w Brzózce

• Kościół został wybudowany w latach 1990-1992.
  • W tym czasie Brzózka należała do parafii św. Jadwigi w Krośnie Odrz. Budowę rozpoczęto pod przewodnictwem ks. proboszcza i dziekana Stanisława Garncarza.
  • Od września 1991 r. wierni budowali swoją świątynię pod opieką nowego proboszcza i dziekana Mieczysława Pytki. Budowę ukończono 1992 r.
  • 12 grudnia 1992 r. ks. bp Józef Michalik dokonał poświęcenia kościoła nadając mu tytuł Miłosierdzia Bożego.
  • We wrześniu 1994 r. Brzózka została włączono do parafii w Dychowie. W porozumieniu z wiernymi ks. proboszcz Stanisław Karliński zwrócił się do księdza biskupa o zmianę tytułu kościoła, ponieważ taki sam tytuł nosił kościół parafialny w Dychowie. Ks. Biskup Ordynariusz przychylając się do prośby nadał kościołowi w Brzózce tytuł Matki Bożej Królowej Polski. Kościół po włączeniu do parafii w Dychowie został wewnątrz i na zewnątrz odmalowany, nagłośniony oraz ogrodzony. Jest murowany z cegły, jednonawowy, pokryty dachówką.